Stahanovieši – uz priekšu!

2010. gada 14. decembrī Latvijas publiskajā telpā parādījās ziņa, ka budžetā tiks iekļauta arī ienākumu sadaļa, kura paredzēja ienākumos 60 miljonus latu, kas tikšot iekasēti no ēnu ekonomikas. Sakarā ar to es uzrakstīju bloga ierakstu, kurā mazliet izsmēju finanšu ministrijā iemājojušo latviešu dzimtcilvēku, kurš nemitīgi mēģina dažādos veidos manipulēt ar skaitļiem, cerot, ka kungi (Maskavā, Briselē, Valūtas fondā vai kā nu kuro reizi sagadās) šīs blēdības nepamanīs. Skumjā puse, kuru toreiz tiešā veidā nepieminēju, bet kas mani tiešām apbēdina ir tas, ka budžets netiek sastādīts tā, lai tas būtu reālistisks un optimāls Latvijas sabiedrības vajadzībām, bet gan tā, lai tas atbilstu formālām kungu prasībām. Diemžēl līdz šim ir reizēm bijis tā, ka kungi pamana šīs finanšu ministrijas dzimtcilvēka dvēseles [душа] blēdības: tā, piemēram, starptautiskie aizdevēji tolaik, ja atmiņa mani neviļ, neakceptēja viltīgo ideju apturēt Gaismaspils celtniecību vai ierakstīt radaru ieņēmumu prognozes budžetā. Tomēr dzimtcilvēks-stahanovietis no finanšu ministrijas nekur nav pazudis, turpina aktīvi darboties un tagad nācis klajā ar ideju samazināt PVN nodokli par 1%. Atgādināšu: PVN tika pacelts krīzes smagākajā mirklī, lai salāpītu budžeta caurumus. Kritiķi tajā laikā teica, ka tā darīt ir nepareizi, jo tas bremzējot ekonomiku. Bet bez PVN celšanas budžetu sabalansēt nevarēja, tāpēc nācās celt. Par ekonomikas stimulēšanu tikai runāja, bet darīja pretējo. Turklāt vēl visiem bija svaigā atmiņā Godmaņa pirmskrīzes lekcija 1. ģimnāzijā, kurā viņš paskaidroja to, ko visi zina: kad ekonomika attīstās, nodokļi jāceļ, kad iestājas recesija, nodokļi jāmazina. Latvijas valdība darīja tieši pretējo un tāpēc saņēma ne mazumu kritikas.

Varētu domāt, ka tagad pēkšņi ir iestājusies vēlme stimulēt ekonomiku un tāpēc tiek samazināts PVN, bet pavisam ne slepenās aizkulisēs visiem ir zināms, ka īstais iemesls ne tuvu nav saistīts ar Latvijas vajadzībām, bet gan ar nepieciešamību nomanipulēt inflācijas procentu tā, lai izskatās zemāks. Ja samazinās PVN, mazumtirdzniecības cenām vajadzētu kristies par 1%, tādā veidā arī inflācija samazināsies un Ak, laime! – kungs Briselē tiks piemānīts un pavērs durvis uz Eirozonu. Savukārt iekļūšana eirozonā ir Latvijas valdības svarīgākā atbilde uz to, kādā veidā mēs varēsim atdot krīzes laikā ņemtos kredītus, jo pievienojoties Eiropas valūtai, finanšu aizdevumi kļūšot lētāki. Te nu tā kā varētu saskatīt arī Latvijas intereses, bet ceļš uz tām liek domāt, ka galu galā rezultāts tiks piedzīts, lai tas tikai izskatītos pēc ieguvuma, bet patiesais ieguvums būs otršķirīgs.

Bet lai nu tas viss neizklausītos tik nekonstruktīvi: varbūt ir laiks atlaist to stahanovieti no Finanšu ministrijas vai citas vietas, kur viņš sēž, un pieņemt darbā kādu, kurš pirmkārt sāks domāt par lietas būtību un tikai pēc tam par acu aizmālēšanu kungam.

Advertisements