Vai radari samazina bojāgājušo skaitu? Ticami pētījumi

Pirms dažām dienām Tviterī ierakstīju šādi: “10 000 LV iedzīvotāju personiskās ērtības dēļ ir ar mieru, ka uz ceļiem iet bojā vairāk cilvēku. Skumji, bet pamācoši http://bit.ly/SzJ0NP” Pēc tam starp mani un dažiem tvīterotājiem izvērsās diskusija par pašu radaru noderību vai nenodarību. Žanis Lipke ar maldīgo tvitervārdu @vissvienalga izmantoja ieroču piekritēju seno argumentu no sērijas ‘guns don’t kill, people do’ t.i., ieročiem nav ne vainas, jo nogalina cilvēki nevis ieroči, rakstot “Vispār šī apsēstība ar “ātrums nogalina” ir stulba. Ātrums nenogalina. Nogalina savam stāvoklim un spējām neadekvāta ātruma izvēle.” Savukārt Toms Lūsis @_affair uzskatīja, ka pēdējo gadu Latvijas ceļu negadījumu statistikas tabulas liecina par labu uzskatam, ka radari uz ceļiem negadījumu situāciju neuzlabo. Toms Lūsis vēlējās uzzināt, kur ir atrodami ticami pētījumi, kas demonstrētu radaru pozitīvo ietekmi uz negadījumu skaitu. Tāpēc es veicu mazu apkopojumu (skat. zemāk).

Jautājumi par radaru ietekmi uz ātruma samazināšanos un ātruma samazināšanas ietekmi uz negadījumu un cietušo skaitu nebūt nav jauni. Kamēr mums pašiem nav pētījumu, kurus būtu par vērā ņemamiem atzinuši cilvēki, kas kaut ko saprot no šāda veida pētījumiem (kādi ir tie, kas lemj par publikācijām zinātniskajos žurnālos), labākais veids, kā uzzināt, vai radari ir ko vērti, ir palūkoties uz jau publicētajiem pētījumiem. Tie, protams, veikti, balstoties datos, kas nav no Latvijas.

Ieskatījos man pieejamajās datubāzēs, pārskatīju salīdzinoši nelielu rakstu skaitu. Neatradu nevienu, kas apgalvotu, ka radariem nebūtu efekta vai, ka tie, palielinātu ātrumu. Neatradu nevienu, kas apgalvotu, ka radaru rezultātā nesamazinātos negadījumu skaits un nesamazinātos ievainojumu un nāves gadījumu skaits.

Zemāk ir raksti, par šo tēmu ar ļoti īsu kopsavilkumu par rezultātiem. Tie bija pirmie, kas man gadījās pa rokai. Ja kāds vēlas, lai uztaisa kopsavilkumu par visiem pētījumiem šajā jomā.

Chen, G., Meckle, W., & Wilson, J. (2002). Speed and safety effect of photo radar enforcement on a highway corridor in British Columbia. Accident Analysis & Prevention34(2), 129.Pētījums par Kanādu. Secinājums: radari nedaudz samazina braukšanas ātrumu un ievērojami samazina negadījumu skaitu. Negadījumu skaits un ātruma samazinājums novērojams ne tikai tur, kur radari tiek uzstādīti, bet arī citur (spill-over effect)

Chen, G., & Warburton, R. N. (n.d). Do speed cameras produce net benefits? Evidence from British Columbia, Canada.Journal Of Policy Analysis & Management25(3), 661-678. doi:10.1002/pam.20196Pētījums par Kanādu. Secinājums: radaru efekts pārsniedz ieviešanas un uzturēšanas uzdevumus Kanādā. Radari izglābuši novērsuši daudz negadījumu un nāves gadījumu

Goldenbeld, C., & van Schagen, I. (2005). The effects of speed enforcement with mobile radar on speed and accidents: An evaluation study on rural roads in the Dutch province Friesland. Accident Analysis & Prevention37(6), 1135-1144. doi:10.1016/j.aap.2005.06.011Pētījums par Nīderlandi. Secinājums: Piecos gados radari samazinājuši negadījumus ar traumām par vidēji 21% salīdzinot ar astoņu gadu ilgu periodu pirms radaru ieviešanu.

Hirst, W. M., Mountain, L. J., & Maher, M. J. (2005). Are speed enforcement cameras more effective than other speed management measures?: An evaluation of the relationship between speed and accident reductions. Accident Analysis & Prevention37(4), 731-741. doi:10.1016/j.aap.2005.03.014 Pētījumā analizēti dažādi ātrumu samazināšanai domāti paņēmieni, secinot, ka visi efektīvi samazina gan ātrumu, gan negadījumu skaitu.

Mountain, L. J., Hirst, W. M., & Maher, M. J. (2005). Are speed enforcement cameras more effective than other speed management measures?: The impact of speed management schemes on 30mph roads. Accident Analysis & Prevention,37(4), 742-754. doi:10.1016/j.aap.2005.03.017 Pētījumā salīdzināti dažādi ātrumu samazināšanas paņēmieni. Secinājumi: ‘guļošie policisti’ visvairāk samazina satiksmes negadījumu skaitu, bet nopietnas traumas un nāves gadījumus visvairāk samazina radari.

Advertisements