Eiropas pamatā ir/nav tradicionālās kristīgās un Islāma vērtības

Eiropiešiem (tai skaitā arī Latvijā dzīvojošajiem) reižu pa reizei tīk deklarēt, ka Eiropa ir balstīta kristīgajās vērtībās. Tomēr mana pieredze liek domāt, ka pašiem teicējiem nav nekāda priekštata par to, kādas tad ir tās kristīgās vērtības. Viņi droši vien domā, ka Eiropā viduslaikos un arī vēlāk kristietība bija visizplatītākā reliģija un citu reliģiju pārstāvjus eiropieši tradicionāli nevarēja ciest. Vai arī viņi domā, ka Eiropā ir daudz dažādu labu vērtību (piemēram, cilvēktiesības un cieņa pret cilvēka dzīvību un taisnīguma uzsvēršana) un tā kā kristietība arī ir viena laba padarīšana, tad tām vērtībām būtu jābūt kristīgajām. Bet īsti jau es nezinu, tāpēc būtu labi pajautāt pašiem kristiešiem. Tikai viņi īsti nekur nav tās skaidri noformulējuši. Tad nu vērsos pie vikipēdijas, kas uzskaita šādas tradicionālās kristīgās vērtības, kuras izrietot no Jēzus mācībām, kas aprakstītas evanģēlijos

1. Mīlestība uz Dievu

2. Uzticība ģimenē

3. Atteikšanās no pasaulīgās mantas

4. Atteikšanās no vardarības

5. Grēku piedošana

6. Beznosacījumu mīlestība

(Vikipēdija vēl uzskaita arī galēji labējo politiķu vērtības, kuras viņi paši dēvē par kristīgajām, bet baidos, ka tām pavisam nav pa ceļam ar mūsdienu Eiropas vērtībām; kā arī mūsdienu liberālās politikas vērtības, kuras esot it kā kristīgas, bet man tomēr izskatās aiz matiem pievilktas, tāpēc atgriezīšos pie Jēzus mācībām).

Tātad – kuras no šīm vērībām ir Eiropai tradicionālas? Mīlestība uz Dievu? Varbūt viduslaikos, bet kopš apgaismības – arvien mazāk. Mūsdienu Eiropa katrā ziņā ir lielā mērā sekulāra. Uzticība ģimenē? Varbūt vienīgi kā ideālās kultūras sastāvdaļa. Atteikšanās no pasaulīgās mantas? Noteikti nē! Atteikšanās no vardarbībs? Mūsdienu Eiropā iet uz to pusi, bet tradīcija gan tā galīgi nav un vēl garš ceļš ejams, lai šo ideālu sasniegtu. Grēku piedošana? Noteikti nē. Beznosacījuma mīlestība? Nu, drīzāk tā ir bijusi Jēzus fantāzija.

Secinājums: Tradicionālās, autentiskās kristīgās vērtības, ja tās ir tādas, kā aprakstīts Wikipēdijā, nav Eiropai tradicionāla un nav mūsdienu Eiropas savienības pamatā. Tas pats attiecas uz Latviju.

Vēl reizēm tiek runāts, ka Eiropai ir svešas Islāma vērtības. Interesanti, kādas ir tās? Paskatīsimies atkal Vikipēdijā. Lūk, 10 morālie vēstījumi, kas tiekot izcelti Korāna sakarā:

1. Pielūdz Dievu (skat. No 1. Kristiešu sarakstā)

2. Esi labs un pazemīgs pret saviem vecākiem un godā tos (Kristiešu sarakstā tas nav, jo Jēzus, ja nemaldos domāja citādi, bet tēva un mātes godāšana ir viens no Vecās Derības baušļiem)

3. Neesi ne skops ne izšķērdīgs (šim nav tieša analoga Kristiešu vērtībās, kristieši var darīt, kā vēlas šajā ziņā)

4. Nenogalini bērnus aiz bailēm, ka viņiem nebūs ko ēst. (šī pamācība laikam ir reakcija uz kādu konkrētu Muhamedu satraukušu praksi, bet man ir aizdomas, ka kristieši vienā balsī piekristu, ka kaut ko tādu darīt ir viennozīmīgs grēks)

5. Nepārkāp laulību (skat No2. kristiešu sarakstā)

6. Nenogalini netaisnīgi (skat. No 4 kristiešu sarakstā), lai gan kristiešiem noteikti nostāja šeit ir stingrāka. Musulmaņu gadījumā taisnīga nogalināšana ir ok.

7. Rūpējies par bāreņiem. (Kristiešiem nav analoga, lai gan No 6. varbūt daļēji attiecas uz šo)

8. Turi doto vārdu (Kristiešiem nav analoga)

9. Saziņā ar citiem cilvēkiem esi godīgs un taisnīgs (kristiešiem nav analoga)

10. Neesi augstprātīgs (kristiešiem nav analoga, lai gan kristieši Latvijā nebeidz “būt lepni”  un “lepoties”)

Lai gan tiešu sakritību starp kristiešu un musulmaņu sarakstu nav īpaši daudz, ir pavisam skaidrs, ka liela daļa musulmaņu vērtību, vismaz tādā formā, kā tas šeit nosaukts, pēc būtības ir tās pašas vērtības, pie kurām pieturas Eiropa. Citas atkal nav. Tāpat tas ir ar kristīgajām vērtībām.

Droši vien vienīgais, kur kristieši varētu lepoties (jā, jo tas ir ok kristīgajā praksē) ir attiecībā uz netaisnīgo nenogalināšanu, jo izskatās, ka Jēzus vispār bija pacifists. Tomēr kristīgajā praksē ir pieņemts ne tikai būt lepniem, bet arī nogalināt uz nebēdu. Tā ka vispār jau strīda šeit nav – klusībā, savā celles vientulībā vairums kristiešu droši vien piekrīt, ka nogalināt drīkst, tikai nevajag pārspīlēt.

Vēl par dažām Vikipēdijas uzskaitītajām “Islāma vērtībām” kristieši droši vien tagad sodās, jo nevar saprast, kā gan tās var būt raksturīgas musulmaņiem, bet ne kristiešiem. Nu kurš gan neuzskata, ka jārūpējas par bāreņiem? Un droši vien jau būtu labāk, ja arī kristiešiem būtu jābūt godīgiem un taisnīgiem…

Secinājums: Dažas kristīgās vērtības ir raksturīgas mūsdienu Eiropas projektam, bet ne visas. Dažas musulmaņu vērtības ir raksturīgas mūsdienu Eiropas projektam, bet ne visas. Tātad var teikt, ka Eiropai tradicionāli ir raksturīgas gan kristīgās, gan islāma vērtības. Tomēr, ja Jūs vēlaties zināt manu viedokli, tad izskatās, ka runa šeit ir par tādām vērtībām, kuras raksturīgas lielā daļā sabiedrību – reliģisku vai sekulāru un atsauces uz reliģijām ir vien šo reliģiju adeptu vēlme pacelt savas akcijas vispārējā ideoloģiju tirgū un monopolizēt vērtības, uz kuru autortiesībām viņiem nav pamata pretendēt.