Uzdevumi inženieriem un dabaszinātniekiem

Atruna: cienījamie matemātiķi, inženieri un dabaszinātnieki! Lasot turpmāko, lūdzu, nedomājiet, ka vēršos pret Jums personīgi vai pat pret Jūsu pārstāvētajām zinātnēm. Es pret Jums kā matemātiķiem, inženieriem un dabaszinātniekiem izjūtu dziļu cieņu. Šajā bloga ierakstā runa ir par ko citu.

Mūsdienu Latvijas sabiedrībā visā visumā ir nostiprinājies uzskats, ka sociālās un humanitārās zinātnes ir tāds kā sabiedrisks slogs, ko nezin’ kādu iemeslu dēļ izvēlas apgūt nesamērīgi liels daudzums jauno cilvēku. Tā kā nav saprotams, kāpēc gan kāds lai vispār kaut ko tādu izvēlētos mācīties (nu, kurš gan gribētu būt par filosofu, a? Vai par tukšu salmu kūlēju politologu (antropologu), kurā fabrikā tad tāds var strādāt un kādu gan pievienoto vērtību viņš saražos?), tad pats no sevis uzprasās secinājums, ka to viņi dara tāpēc, ka nezina matemātiku. Tas ir visai loģiski, jo kurš gan negribētu kļūt par matemātiķi, inženieri, ķīmiķi vai kodolfiziķi un iet strādāt kādā Latvijas nokijā vai grindeksā. Tā nu samērā loģisku un pašsaprotamu spriedumu virkne ved pie secinājuma, ka sociālās un humanitārās zinātnes Latvijā visā visumā nav vajadzīgas. Ja starptautiskā sabiedrība tomēr mūs spiedīs, nu, labi, lai jau dažas ķeksīša labad paliek, bet valsts naudu viņiem noteikti jāierobežo.

Apzinoties, ka arī man ir jādod sava artava topošajā matemātiski dabaszinātniskajā inženierkonstrukcijā, ko sauc par Latvijas valsti, esmu apkopojis šeit dažus uzdevumus, nākotnes inženieriem un dabaszinātniekiem (nav sakārtoti prioritārā kārtībā:

Vai bargāku likumu pieņemšana un jaunas kontrolinstitūcijas izveidošana uzlabos būvniecības kvalitāti un novērsīs iespējamās maksimas traģēdijas nākotnē?

Vai valdībai ir pienākums apmaksāt mazā Dāvja ārstēšanos?

Vai ir pareizi izmaksāt kompensācijas Maksimas traģēdijā cietušajiem, bet citās traģēdijās cietušajiem – nē?

Vai vienlīdzība ir vajadzīga?

Vai ir pareizi, ka inženieri saņem mazāk nekā mūrnieki, bet ja nav pareizi, kas šajā sakarā būtu jādara?

Kā motivēt citus inženierus un matemātiķus (t.i., visus Latvijas iedzīvotājus) maksāt nodokļus? Vai šāda motivēšana vispār būtu pareiza un nepieciešama?

Vai latviešu valoda ir vērtība pati par sevi un vai tā ir jāsaglabā pat tad, ja komunikācija ar citiem inženieriem un matemātiķiem visā pasaulē efektīvāk noris citās valodās?

Vai tautas vēlēts prezidents novedīs pie tā, ka tauta, kura līdz šim nav uzticējusies valdībai, sāks tai uzticēties?

Vai valdība vispār ir vajadzīga?

Vai obligātais matemātikas un fizikas eksāmens palielinās Latvijas labklājību?

Vai Latvijā birokrātijas ir par daudz?

Vai jaunās rūpnīcas vajadzībām vietējo darbaroku trūkumu būtu pareizi kompensēt ar cilvēkiem no ārzemēm?

Vai cietumi ir sabiedriski lietderīgi un ja jā – kādi?

Labi, nenogurdināšu lasītāju tālāk ar līdzīgas dabas jautājumiem. Tie, kā redzat, ir ikdienā visai aktuāli un no to risināšanas nekādi nevarēs izvairīties. Tāpēc jāķeras vien klāt.

 

 

Advertisements